Cerca ràpida d'alcaldes

 
 
  Inici Directori Cerca   Contacte  
 
tapa

Municipi: Folgueroles

Mandat: 1931-1932

Altres càrrecs: Va ser regidor de l’Ajuntament de Folgueroles des de l’1 d’abril del 1922 fins el setembre del 1923 en què va cessar, cosa que coincideix amb les primeres setmanes de la dictadura de Primo de Rivera. El tornarem a trobar de regidor a partir del febrer del

Altres dades vitals: Va néixer el 12 de setembre del 1889 a Folgueroles i morí el 24 de maig del 1966 en aquest mateix poble.

 

Joan Noguer i Vilardell

Temps a l'alcaldia

Des de l’abril del 1931 serà l’alcalde del poble fins el dos de gener del 1932, després d’haver patit un accident amb la motocicleta, cosa que li provocà problemes de salut.

Obra de govern

De la seva etapa de govern és de destacar la protesta que presentà l’Ajuntament de Folgueroles al President de la Generalitat denunciant que s’havien produït coaccions per part de terratinents en l’àmbit del partit judicial de Vic a l’hora d’escollir els diputats de la Generalitat. És per aquest motiu que el Consistori afirmava no sentir-se representat pel candidat escollit.

Fonts

PONCE i VIVET, Santi (coordinador): Folgueroles. Societat i vida d’un poble. Vic, Eumo editorial, 2000. -Llibre d’actes del Ple de Folgueroles: 23/2/1920-21/5/1922. -Llibre d’actes del Ple de Folgueroles: 28/5/1922-10/10/1923. -Llibre d’actes del Ple de Folgueroles: 7/10/1923-17/9/1924. -Llibre d’actes del Ple de Folgueroles: 20/5/1929-6/2/1932. -Llibre d’actes del Ple de Folgueroles: 13/2/1932-29/3/1933. -Llibre del registre civil de Folgueroles del 1889.

 
  Consell Comarcal d'OsonaUniversitat de VicMemorial Democràtic  
  Alcaldes de la Segona República d'Osona és una web del Consell Comarcal d'Osona  
 
Ombra